MercanApp Sıkça Sorulan Sorular

1. Mercan Nedir?

Mercan, birçok farklı kategorideki ürün ve hizmete tek bir platform üzerinden ulaşmanızı sağlayan bir mobil uygulamadır. Mercan’a bir kez üye olduktan sonra, her bir ürün ve hizmete ulaşmak için farklı uygulamalar indirmek ve her biri için ayrı üyelik girişi yapmak zorunda kalmadan, tek bir girişle istediğiniz ürün ve hizmete kolayca ulaşabilir, keyifli bir alışveriş deneyimi yaşarsınız.

2. Mercan ile Neler Yapabilirim?

Mercan ile üye iş yerlerinin kendi web siteleri üzerindeki sınırsız seçenek arasından dilediğinizce alışveriş yapabilir, damak tadınıza en uygun yiyecekleri sipariş edebilir, evinizden çıkmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, şubeye gitmenize gerek kalmadan bankacılık işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilir, dakikalar içinde kapınıza teslim edilen kahvenizi yudumlarken arkadaşlarınızla mesajlaşabilir, doktor görüşmelerinizi yapabilir, kuaför ve özel ders randevularınızı ayarlayabilir, tatilinizi planlarken otel rezervasyonunuzu yapıp uçak biletinizi alabilir, merakla beklediğiniz filme ya da konsere gitmek için gişede sıra beklemek yerine biletinizi hızlıca alabilir, dijital platform üyeliklerinizi yenileyebilir, trafik uygulamasından gideceğiniz güzergâhtaki yolların yoğunluğuna bakarak istediğiniz saatte kapınıza taksi çağırabilir, toplu taşıma araçlarını kullanacağınızda ulaşım kart bakiyenizi güncelleyebilirsiniz. Üstelik tüm bunları ve çok daha fazlasını, farklı uygulamalar üzerinden her defasında farklı üyelik girişleri yaparak değil, sadece Mercan’a giriş yaparak tek bir platform üzerinden kolayca ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

3. Mercan Ne İşe Yarar?

Mercan; market siparişinden giyim alışverişine, uçak rezervasyonundan taksi çağırmaya, doktor randevusundan fatura ödemeye, sinema biletinden yemek siparişine kadar birçok ürün ve hizmete, her biri için ayrı bir uygulama indirip, her bir uygulama için ayrı ayrı kullanıcı girişi yapmadan ve telefon hafızanızı bu uygulamalarla bloke etmeden, tek bir platform üzerinden hızla ve kolayca ulaşmanızı sağlar. Bu fonksiyonel kolaylıklarla beraber, tüm ihtiyaçlarınız için size özel çözümler sunar.

4. Mercan Ücretli Bir Uygulama mı?

Mercan tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Mercan’ı ücretsiz olarak indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Neden Mercan’a Üye Olmalıyım?

Mercan’a bir kez üye olduktan sonra tek bir kullanıcı girişiyle; platform üzerindeki tüm uygulamalara ayrı ayrı giriş yapmak zorunda kalmadan ve hiç zaman kaybetmeden, kolayca ve güvenli bir biçimde erişim sağlayabilirsiniz.

6. Mercan'ın Kullanıcılara Sunduğu Ne Tür Avantajlar Var?

Mercan sayesinde hayatınızı kolaylaştıran ve yaşam konforunuzu arttıran birçok orijinal ürün ve hizmete eşsiz bir alışveriş deneyimiyle ulaşabilir, üye iş yerlerinin Mercan’a özel indirim ve ödeme koşullarıyla sahip olabilirsiniz.

7. Mercan'ı Nasıl İndirebilirim?

Mercan’ı, telefonunuzun uygulama marketi üzerinden kolayca ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

8. Mercan’a Nasıl Üye Olabilirim?

Mercan’a üye olmak çok kolay! Telefonunuzun uygulama marketi üzerinden Mercan’ı indirip, üyelik işlemlerinizi bir dakika içinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer DenizBank müşterisiyseniz, MobilDeniz giriş bilgilerinizle Mercan’a hemen üye olabilirsiniz.

9. Üyelik Sırasında Alınan Bilgilerim Başkalarıyla Paylaşılıyor mu?

Mercan yüksek güvenlik protokollerine sahiptir. Tüm kullanıcı bilgileri, Neohub Teknoloji Yazılım Pazarlama ve Danışmanlık A.Ş.’nin güvenli veri merkezlerinde tutulur ve kullanıcı izni olmadan üçüncü partilerle paylaşılmaz. Mercan deneyimini yaşamak için üye iş yerlerimize erişim sağlamak istediğinizde, üye iş yeri özelinde paylaşılacak veriler için tarafınızdan onay alınır ve yalnızca izin vermeniz durumunda kişisel verileriniz üye iş yerleri ile paylaşılır.

10. Mercan App Güvenilir Midir?

Mercan yüksek güvenlik protokollerine sahiptir. Tüm kişisel verileriniz uluslararası dijital güvenlik standartlarında saklanır. Mercan’da kart vb. finansal bilgileriniz saklanmaz.

11. Mercan'da Ne Tür Ödeme Yöntemleri Var?

Mercan üye iş yerlerinden alışveriş yaparken, ödemelerinizi fastPay A.Ş.’nin güvenli ödeme çözümü olan fastPass ile online ve güvenli bir şekilde, kredi veya banka kartı kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca her üye iş yerinde farklılık gösteren, farklı ödeme çözümleri ve kapıda ödeme seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

12. Mercan Uygulaması ve Uygulamada Yer Alan İşletmeler ile İlgili Sorun/ Öneri/ Görüşlerimi Nasıl İletebilirim?

Mercan ile ilgili her türlü sorun, öneri ve görüşlerinizi, destek@mercanapp.com e-posta adresi ve 0 (212) 705 33 25 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bize iletebilirsiniz.

13. Mercan Müşteri Temsilcisi ile Nasıl Görüşebilirim?

Mercan Müşteri Temsilcisi’ne, 0 (212) 705 33 25 numaralı çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz.

14. Mercan Müşteri Hizmetleri’ne Hangi Saatler Arasında Ulaşabilirim?

Çağrı Merkezimiz hafta içi her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

15. Mercan Kullanıcılarına Ürün ve Hizmetlerini Sunmak İsteyen Ticari İşletmeler Taleplerini Nereye İletebilir?

Üye iş yeri olma talebinizi mercan@denizbank.com e-posta adresine iletebilirsiniz. Talebinizi takiben en kısa süre içerisinde sizinle iletişim kurulacaktır.

16. Ürün veya Siparişim ile Taleplerimi / Sorularımı Nasıl İletebilirim? (çağrı merkezi özelinde hazırlanan kurguyu açıkça belirtebilir miyiz?)

Uygulamamız ile ilgili soru ve talepleriniz için destek@mercanapp.com e-posta adresi ve 0 (212) 705 33 25 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yararlanmış olduğunuz hizmet veya satın almış olduğunuz ürün için tercih ettiğiniz hizmet sağlayıcı/satıcı ile iletişime geçerek talep ve sorularınızı aktarabilirsiniz.

17. Ürün veya Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?

Mercan aracılığıyla oluşturduğunuz siparişiniz içi n tercih ettiğiniz hizmet sağlayıcı/satıcı web sitesine erişerek siparişlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz bu siparişi iptal edebilir ve iptal sürecini takip edebilirsiniz.